Industrijos dienos

Vilniaus trumpųjų filmų festivalis pristato atvirus renginius, skirtus audiovizualinės industrijos atstovams. 17-ąjį kartą vyksiantis festivalis šiais metais kvies kalbėtis jaunos auditorijos plėtros, kino kritikos ir kinematografinių istorijų pasakojimo temomis.

Pagrindinis industrijos dienų partneris – asociacija AVAKA.

Renginiai vyks sausio 18 – 19 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (Gedimino pr. 51, Vilnius, Konferencijų salė, 5 aukštas) ir „Meno avilio“ sinematekoje (A. Goštauto g. 2, Vilnius).

Visi renginiai nemokami, tačiau reikalinga išankstinė registracija.

Renginiai vyks anglų k. (išskyrus sausio 19-osios kūrybines dirbtuves „Jaunos auditorijos plėtros strategijos Lietuvoje: kaip sukurti sėkmingą tinklą?”, kurios vyks lietuvių k.)

Sausio 18 d., ketvirtadienis

10:00 – 12:30 Scenarijų rašymo meistriškumo kursai „Kinematografinių istorijų pasakojimas
Gintarė Parulytė, scenaristė, režisierė (Liuksemburgas/Lietuva)

Kaip istorija tampa kinematografine? Kaip ją parašyti ir nuo ko reikėtų pradėti? Iš kur semtis įkvėpimo ir kaip pritraukti ir išlaikyti scenarijaus skaitytojų dėmesį?

Šiuose meistriškumo kursuose Lietuvoje gimusi, apdovanojimus pelniusi režisierė, scenaristė iš Liuksemburgo Gintarė Parulytė pasidalins, kas jai padeda rašyti įtraukius scenarijus, skirtus plačiai tarptautinei auditorija. Pristatydama praktinius pavyzdžius, G. Parulytė pristatys savo darbo procesą rašant scenarijus ir pateiks konkrečius įrankius, kurie gali padėti kiekvienam rašyti aktualias istorijas, skirtas kino ekranams. 

Meistriškumo kursai vyks anglų k.

Renginio vieta: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka (Gedimino pr. 51, Vilnius, Konferencijų salė, 5 aukštas)

 

Apie lektorę

Gintarė Parulytė – apdovanojimus pelniusi lietuvių kilmės scenaristė iš Liuksemburgo. Dirbusi aktore nacionaliniuose ir tarptautiniuose teatro projektuose, ji pasuko į kino kūrimą su savo pirmuoju trumpametražiu filmu „Is This Like Your Real Job?“. Nuo to laiko ji sukūrė internetinį serialą „Ladybits“, tapo viena iš trumpametražio filmo „You Kai“ scenariste ir režisavo trumpametražį dokumentinį filmą „Aftermath, Afterpath“. Ji taip pat parašė ir režisavo trumpametražį filmą „And He Said Yes!“, kuris tarptautinėje trumpųjų filmų mugėje „Talents and Short Film Market”  laimėjo geriausios komedijos scenarijaus, o tarptautiniame Tiranos kino festivalyje „Panoramos“ programos apdovanojimus. Šiais metais Liuksemburgo miesto kino festivalyje įvyko naujausio G. Parulytės trumpametražio filmo „Date Night“ premjera, šiuo metu vyksta baigiamieji Lietuvoje filmuoto trumpojo filmo „I’m Here“ darbai ir paraleliai Gintarė rašo pirmojo ilgametražio filmo ir Europos antologijos serialo scenarijus.

 

15:00 – 16:30
Kino kritika: eseistinė, lokali ir globali
Laurence Boyce (Estija)
Savina Petkova (Jungtinė Karalystė)

Šio pranešimo metu kino žurnalistas Laurence Boyce kartu su kino kritike Savina Petkova kalbės apie kino eseistikos vietą kino kritikos ekosistemoje ir egzistuojantį santykį tarp kino kritikos, eseistikos ir festivalių.

Pranešimas vyks anglų k.

Šis pranešimas rengiamas Europos kino kritikos mokymų programos „European Workshop for Film Criticism” rėmuose kartu su Europos kino diskurso tinklu  „European Network for Film Discourse (The END)” ir  virtualiu žurnalu „Talking Shorts”.

Renginio vieta: „Meno avilio“ sinemateka (A. Goštauto g. 2, Vilnius)

 

Apie lektorius

Savina Petkova – bulgarų kilmės kino kritikė ir programų sudarytoja šiuo metu gyvenanti Londone. Jos straipsniai pasirodė „MUBI Notebook”, „Little White Lies”, „Film Comment”, „Senses of Cinema”, „Variety” ir kituose tarptautiniuose industrijos leidiniuose. Savina šiuo metu priklauso „Talking Shorts” redakcijos tarybai ir rašo daktaro laipsnio darbą Londono King’s koledže apie gyvūnų metaforas ir metamorfozes. Ji taip pat užima vyriausiosios programų sudarytojos pareigas tarptautiniuose Sofijos ir Kembridžo filmų festivaliuose. Savina yra „Critics Circle”, „European Film Academy”, BIFA ir FIPRESCI narė.

Jau daugiau nei 25-erius metus, Laurence Boyce dirba filmų industrijoje, pagrindinį dėmesį skirdamas trumpam metrui. Savo karjerą pradėjo Lydso tarptautiniame filmų festivalyje kaip programų sudarytojas, kuriame šiuo metu asistuoja kaip konsultantas. Laurence tai pat užima vyriausiojo programų sudarytojo pareigas Talino „Black Nights” filmų festivalio „Live Action for PÖFF Shorts” kategorijoje. Jis taip pat dirba žurnalistu tokiuose leidiniuose kaip „Screen International”, „Sight & Sound” ir „Cineuropa”. Laurence yra BAFTA, „European Film Academy”, „London Critics’ Circle” ir FIPRESCI narys bei tarybos pirmininkas tarptautiniame trumpametražio kino sklaidos organizacijų tinkle „Short Film Conference”.

Sausio 19 d., penktadienis

Renginio vieta: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka (Gedimino pr. 51, Vilnius, Konferencijų salė)

10:00 – 11:15
Įgalinti rytojaus auditorijas: jaunimo formuojamas repertuaras

Ar jauni žmonės gali formuoti kino teatrų ir festivalių repertuarą? Šio pranešimo metu  „Meno avilio” edukatorė Gintė Žulytė ir tarptautinio Motovuno festivalio programų sudarytoja Inja Korać pasidalins gerąja patirtimi įgyvendinant „Jaunųjų programerių” iniciatyvą, kuria siekiama suteikti galimybę jauniems žmonėms „pasimatuoti“ filmų programos sudarytojo/s profesiją.

Gintė Žulytė, Meno avilys, Lietuva
Inja Korać, Tarptautinis Motovuno kino festivalis (Motovun Film Festival), Kroatija

Pranešimas vyks anglų k. 

 

11:15 – 11:30 pertrauka

 

11:30 – 13:00
Kino teatrų ir festivalių jaunos auditorijos plėtros praktikos

Pastaraisiais metais besikeičiant kino žiūrėjimo įpročiams, jaunos auditorijos plėtros temai itin daug dėmesio teikia kino teatrų ir festivalių programos sudarytojai. Pranešimo metu bus kalbama apie įvairias festivalių ir nekomercinių kino teatrų praktikas, edukacines strategijas ir filmų rodymo, programų sudarymo mechanizmus siekiant ugdyti jaunos auditorijos įpročius žiūrėti nekomercinį europietišką kiną. 

Miglė Apyvalaitė-Petronienė, „Skalvijos“ kino centras, Lietuva
Clara Schermer, Tarptautinis Vienos trumpųjų filmų festivalis (Vienna Shorts), Austrija
Sigrid Hedenius-Ebner, Upsalos trumpametražių filmų festivalis (Uppsala Short Film Festival), Švedija

Pranešimas vyks anglų k.

 

13:00 – 14:00 pertrauka

 

14:00 – 14:45
Bendradarbiavimo svarba jaunos auditorijos plėtros srityje: „Submarine” atvejis

Tanja Hladnik, Kino Otok Institutas (Kino Otok – Isola Cinema, Otok Institute), Slovėnija

Iniciatyvos, skirtos jaunos auditorijos plėtrai, veikia efektyviau, kai veikiama bendradarbiaujant su bendraminčiais ir turint ilgametę strategiją. Slovėnijos nekomercinio kino institutas „Otok Institute” ilgus metus vykdo gausią tarptautinių ir nacionalinių edukacinių inciatyvų programą pavadinimu „Submarine”, skirtą vaikams, jaunimui ir šeimoms. Minėto instituto atstovė Tanja Hladnik pristatys „Submarine” iniciatyvas, kurios gali būti aktualios ir Lietuvos auditorijoms.

Pranešimas vyks anglų k. 

 

14:45 – 15:30
Nekomercinių šeimos kino seansų lankymo tradicijų ugdymas Lietuvoje

Gintarė Gilaitienė, nepriklausoma tyrėja, Lietuva

Nuo 2022-ųjų pavasario lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“ įgyvendina tyrimą, skirtą atskleisti nekomercinio šeimų kino seansų žiūrėjimo tradiciją Lietuvoje. Šiame pranešime tyrimo vadovė tyrėja-edukologė Gintarė Gilaitienė pristatys tyrimo antrojo etapo rezultatus, kurie atspindės Europos kino festivalių ir regiono kino teatrų, siūlančių nekomercinį turinį šeimoms, praktiką ir tendencijas.

Pranešimas vyks anglų k. 

 

15:30 – 15:45 pertrauka

 

15:45 – 17:15
Kūrybinės-praktinės dirbtuvės
Jaunos auditorijos plėtros strategijos Lietuvoje: kaip sukurti sėkmingą tinklą?

Moderuoja: Gintarė Gilaitienė, nepriklausoma tyrėja, Lietuva

Šios kūrybinės dirbtuvės – tai bus praktinė idėjų apsikeitimo platforma, kurios tikslas suburti Lietuvos kino edukacijos, sklaidos, festivalių, platinimo sričių atstovus. Šios sesijos metu dalyviai bus kviečiami kartu aptarti galimas jaunos auditorijos plėtros strategijas bei kolektyviai pagalvoti apie jaunų žiūrovų įtraukties priemonių, paslaugų ar programų prototipus, kurie būtų aktualūs regioniniu ir nacionaliniu lygmeniu.

Svarbu: kūrybinės dirbtuvės vyks lietuvių k.


Kviečiame dalyvauti Lietuvos kino edukacijos, sklaidos, festivalių, platinimo sričių atstovus.