Industrijos dienos

Vilniaus trumpųjų filmų festivalis pristato atvirus renginius, skirtus audiovizualinės industrijos atstovams. 18-ąjį kartą vyksiantis festivalis šiais metais kvies į archyvinius vaizdus analizuojančio amerikiečių režisieriaus Billo Morrisono meistriškumo kursus, asmeninės kritikos paskaitą ir kino prieinamumo temai dedikuotus renginius

Renginiai vyks sausio 16-17 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (Gedimino pr. 51, Vilnius, Konferencijų salė, 5 aukštas). 

Renginiai vyks anglų k. (išskyrus sausio 17 d. vyksiančią diskusiją „Kino prieinamumas Lietuvoje: žmonių su negalia perspektyva”, kuri vyks lietuvių k. ir bus verčiama į gestų kalbą).

Visi renginiai nemokami, tačiau reikalinga išankstinė registracija.

 

Organizatorius: Vilniaus trumpųjų filmų festivalis. Pagrindinis industrijos dienų partneris – asociacija AVAKA. Partneriai: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Baltijos-Amerikos laisvės fondas. 

Sausio 16 d., ketvirtadienis

13:00 – 16:00

Meistriškumo kursai „Bill Morrison: atsižvelgti į vaizdo šaltinį” – Vietų nebėra
Bill Morrison, nepriklausomas kino kūrėjas (Jungtinės Amerikos Valstijos)

Pranešimas vyks anglų k. 

Šių meistriškumo kursų dėmesio centre – nepriklausomo kino kūrėjo Billo Morrisono požiūris į vaizdo šaltinį ir filmuotą medžiagą. B. Morrison demonstruos ir kalbės apie savo kūrybą – filmus, kurie remiasi viena scena, vienu pavadinimu, vienu archyvu, keliomis archyvų kolekcijomis arba įvairiomis scenomis ir archyvais. Šių filmų tikslai ir apimtys atitinkamai skiriasi – filmai, sukurti iš pavienių scenų, dažniausiai yra trumpesni, o tie, kurie remiasi daugybe archyvų, būna ilgesni. Todėl renginio metu bus kviečiama sužinoti, kokios galimos filmuotos medžiagos prieigos, kaip vaizdo šaltinis gali įkvėpti ir padėti kurti filmą.


Meistriškumo kursus pristato Baltijos-Amerikos laisvės fondas.

 

Apie pranešėją

Bill Morrison – amerikiečių režisierius, pavadintas „prarastų filmų poetiniu laureatu“ (The New York Times, 2021) už kuriamus filmus, kurie naujai interpretuoja seniai užmirštus judančius vaizdus.  Bill Morrison garsėja ir yra plačiai žinomas dėl savo novatoriško požiūrio į kino kūrimą, ypač dėl suirusios ir archyvinės filmų medžiagos naudojimo. Pasak profesorės vizualumo ir kino tyrinėtos Natalijos Arlauskaitės, B. Morrisono filmai turi du polius – pasakojimą, kuris, regis, jo kūryboje stiprėja kartu su dėmesiu politinei praeičiai ir dabarčiai, ir poetines struktūras, kuriomis režisierius išgarsėjo. Jo naujausias trumpametražis filmas „Incidentas” (2023) pelnė apdovanojimus tarptautiniuose kino festivaliuose, įskaitant Klermono-Ferano tarptautiniame trumpametražių filmų festivalyje, Floridos kino festivalyje, bei Tarptautinės dokumentinių filmų asociacijos (IDA) 2023 m. geriausio trumpojo dokumentinio filmo prizą.

 

16:00 – 16:30 pertrauka

 

16:30 – 18:00
Kino kritikos paskaita „Asmeninės kritikos rašymas”

Christina Newland, kino kritikė (Jungtinė Karalystė)

Christina Newland, „i Newspaper“ vyriausioji kino kritikė ir žurnalo „Empire Magazine“ redaktorė, aptars savo laisvai samdomos kino kritikės karjerą. Pokalbyje bus kalbama apie rašytojo(s) specialybės kūrimą, pasiūlymų teikimą, tyrimus ir bendravimo galimybių plėtrą; prisitaikymą prie dažnai ir greitai besikeičiančio kultūros žurnalistikos bei kino diskurso pasaulio, išlaikant asmeninį balsą.

Pranešimas vyks anglų k. 

Paskaitą pristato Europos kino kritikos tinklas „The END” ir Europos kino kritikos kūrybinės dirbtuvės  „European Workshop for Film Criticism“.

 

Apie pranešėją

Christina Newland yra Britų nacionalinio laikraščio „i“ vyriausioji kino kritikė ir žurnalo „Empire“ redaktorė. Ji rašė apie kiną, popkultūrą ir boksą žurnalams „Vice“, „Sight and Sound“, „MUBI Notebook“, „Reverse Shot“ ir kitiems. Jos naujienlaiškis apie moteris kriminaliniuose filmuose ir televizijoje „Sisters Under the Mink“ 2021 m. laimėjo Jungtinės Karalystės laisvai samdomų rašytojų apdovanojimą.

Sausio 17 d., penktadienis

10:00 – 12:00 

Seminaras „Permąstykime kino industriją: seminaras apie kovą su eiblizmu

Clare Baines, įtraukties strategė Britų kino institute (BFI) (Jungtinė Karalystė)

Ar esate pasiruošę kino industriją paversti išties įtraukiančia erdve? Šiame semianare Britų kino instituto (BFI) įtraukties strategė Clare Baines pristatys praktinius žingsnius, kaip įtraukti prieinamumo principus į kiekvieną savo filmų kūrimo etapą – nuo gamybos iki platinimo. Seminaro metu bus apžvelgiamos tokios temos kaip neįgaliųjų talentų įgalinimas, įvairovės standartai praktikoje, prieinamumas kino festivaliuose. Pasitelkdama atvejų analizes, C. Baines sieks įkvėpti pasinaudoti praktiškai pritaikomomis strategijomis, kurios padės užtikrinti, kad jūsų projektai ir praktika skatintų prieinamumą ir kovą su eiblizmu.

Pranešimas vyks anglų k. 

 

Apie lektorę

Clare Baines yra įtraukties strategė Britų kino institute (BFI), daugiausia dėmesio skirianti prieinamo kino kūrimo ir rodymo temoms. Ji taip pat yra „The Crip Club“ įkūrėja – novatoriškos bendruomenės ir tinklalaidės, skirtos kovai su eiblizmu kine. Eidama šias pareigas, Clare pasisako už autentišką negalios reprezentaciją, neįgaliųjų talentų įgalinimą, siekia įtvirtinti negalios teisingumą ir kovoja su eiblizmu kino industrijoje.

 

12:00-12:15 Pertrauka

 

12:15 – 13:15 

Paskaita „Universalus dizainas kino komunikacijoje” 

Aurelija Slapšytė, ženklodaros dizainerė (Lietuva)

Universalaus dizaino principai suteikia galimybę sukurti paslaugas, produktus ir aplinką, kurie būtų prieinami ir patogūs kuo platesniam vartotojų ratui, nepriklausomai nuo jų gebėjimų. O ką su universaliu dizainu galime nuveikti kine ir komunikacijoje? Pranešimo metu aptarsime kaip naudodami vaizdą, garsą, tekstą galime prisidėti prie kino atvirumo visiems.

Pranešimas vyks anglų k. 

 

Apie lektorę

Aurelija Slapšytė – lektorė, ženklodaros ir knygų dizainerė, „Open House Vilnius“ dizaino vadovė.  Grafikos dizainerė, patirtį sukaupusi skirtingose industrijose – nuo akademinės veiklos iki darbo reklamos agentūroje, knygų leidyboje ir architektūros renginių organizavime. Aurelija yra Vilniaus dizaino akademijos tarybos narė, dėsto grafinį dizainą Vilniaus dizaino kolegijos studentams ir aktyviai dirba kaip praktikė.

 

13.15 – 14:45 Pietūs


14:45 – 15:45 

Prieinamumo kino renginiuose atvejų analizės 

Kaip festivaliai gali priartėti prie žmonių su negalia bendruomenių ir atspindėti jų poreikius bei lūkesčius kino renginiuose? Du Lietuvoje ir Vokietijoje vykstančių kino festivalių  atstovai dalinsis savo gerosiomis praktikomis ir iššūkiais, įgyvendinant prieinamumo strategijas – nuo programos sudarymo iki organizacinių aspektų.

Pristatymai vyks anglų k.

Apie lektorius:

Gediminas Andriukaitisfestivalio ir organizacijos „Nepatogus kinas” įkūrėjas ir vadovas. Jam vadovaujant festivalis „Nepatogus kinas” išaugo iš nedidelio žmogaus teisių sąmoningumo didinimo renginio iki didžiausio dokumentinių filmų festivalio Lietuvoje. Kaip žmogaus teisių aktyvistas per 20 metų veiklos nevyriausybiniame sektoriuje prisidėjo prie daugybės projektų ir iniciatyvų, buvo įsitraukęs į teisinius tyrimus, taip pat inicijavo ir prodiusavo dokumentinį multimedijų pasakojimą „ŽYMĖS. Pereiti praeitį“, nominuotą geriausio metų multimedijų pasakojimo kategorijoje Europos transliuotojų festivalyje PRIX EUROPA, pelnė keletą nacionalinių ir tarptautinių apdovanojimų.

Carlas Lehmannas – gimė Saksonijoje (rytinėje Vokietijos dalyje) ir užaugo Chemnico mieste. Įgijęs patirties kino srityje, jis studijavo anglų kalbą ir filosofiją bei kino kultūros paveldą Drezdeno technikos universitete ir Potsdamo-Babelsbergo kino universitete. Baigęs studijas dirbo filmų transliavimo srityje, o vėliau tapo nuolatinės tarptautinio trumpametražių filmų festivalio FILMFEST DRESDEN komandos nariu. Nuo 2023 m. jis yra atsakingas už industrijos programą ir eina festivalio FILMFEST DRESDEN direktoriaus asistento pareigas.

 

15:45 – 17:15  

Diskusija „Kino prieinamumas Lietuvoje: žmonių su negalia perspektyva” 

Moderuoja: Simona Aginskaitė, Lietuvos negalios organizacijų forumo advokacijos ir komunikacijos vadovė (Lietuva)
Dalyviai: kino režiserius Linas Mikuta, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) viceprezidentas Vilmantas Balčikonis, Lietuvos kurčiųjų draugijos prezidentė Vaida Lukošiūtė, Draugiški autizmui” įkūrėja Barbora Suisse.

Kino prieinamumas žmonėms su negalia Lietuvoje nebėra naujiena – vis daugiau kūrėjų bei kino festivalių atsisuką į šią auditoriją ir siekia kad bent dalis filmų žiūrovus pasiektų su reikalingu pritaikymu. Dirbtinis intelektas bei informacinių technologijų inovacijos supaprastina prieinamumo užtikrinimą ir gerokai sumažina jo kaštus. Teisinės sistemos pokyčiai Lietuvoje taip pat palankiai veikia šią sritį, tačiau vis dar mažai žinome, ar žmonių su negalia bendruomenė jaučia reikšmingą pokytį. Diskusija Kino prieinamumas Lietuvoje: žmonių su negalia perspektyva” leis išgirsti žmonių su negalia bendruomenės atstovų įžvalgas apie geruosius prieinamumo pavyzdžius, išliekančias kliūtis ir būdus jas įveikti.

Diskusija vyks lietuvių k. su vertimu į gestų kalbą.

 

Diskusijos dalyviai:

Linas Mikuta – dokumentinio kino režisierius, prodiuseris. Kino srityje dirba nuo 2009 metų. Jo kurti dokumentiniai filmai  įvertinti ir pripažinti tokiuose pasaulinio lygio festivaliuose kaip „DOK Leipzig“, „FIDBA“ (Argentinoje), „Camerimage“ (Lenkijoje), Krokuvos kino festivalyje, POFF Black Nights ir kt. Nuo 2019 m. Linas Mikuta vadovauja savo įkurtai prodiuserinei kino kompanijai „Lela films“.

Vilmantas Balčikonis – Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) viceprezidentas, aktyviai atstovaujantis neregius ir silpnaregius įvairiose srityse. Viena iš jo veiklos sričių – kultūros prieinamumas, ypatingą dėmesį skiriant garsiniam vaizdavimui. LASS  organizuoja spektaklių ir filmų su garsiniu vaizdavimu peržiūras bei ieško naujų sprendimų, kaip dar labiau pagerinti kultūros prieinamumą visiems.

Vaida Lukošiūtė – Lietuvos kurčiųjų draugijos prezidentė,  komunikacijos, vizualiųjų medijų ir kultūros prieinamumo klausos negalią turintiems žmonėms ekspertė. 

Barbora SuisseDraugiški autizmui” ir autistiškų suaugusiųjų bendruomenės Mes spektre” įkūrėja, taip pat – autistiško vaiko mama. Barbora yra komunikacijos ekspertė, knygos „Autizmas – dalis manęs” bendraautorė, parodų ir įvairių autizmo iniciatyvų kūrėja, veda mokymus organizacijoms apie autistiškų žmonių prieinamumo poreikius.

Diskusijos moderatorė

Simona Aginskaitė – Lietuvos negalios organizacijų forumo advokacijos ir komunikacijos vadovė. Paskutinius penkerius metus pagrindinė S. Aginskaitės veikla – žmonių su negalia teisių advokacija įvairiose srityse, tarp kurių ir informacijos prieinamumas. Nuo 2018 metų prisidėjo prie  informacijos prieinamumo teisėkūros proceso, dalyvauja tarptautinėse informacijos prieinamumo konferencijose, yra parengusi prieinamos informacijos vadovą, veda mokymus organizacijoms.

 

17:15 – 17:30 

Trumpametražio filmo „Numeris Vienas peržiūra 

Režisierė Milda Augustaitytė, dokumentinis, 15 min., 2023 m.

Filmas rodomas su subtitrais kurtiesiems ir neprigirdintiems (SKN) ir garsiniu vaizdavimu (GV)

Dvylikametis Arianas su partnere ruošiasi Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos šokių čempionatui. Sportinių šokių šokėjai ankstyvajame amžiuje privalo perprasti suaugusių pasaulį – išmokti demonstruoti vyriškumą, moteriškai gundyti, parduoti save. Bet ar to užtenka norint laimėti čempiono titulą?

Filmas 2024 m. buvo išrinktas 17-ojo Vilniaus trumpųjų filmų festivalio Nacionalinio konkurso nugalėtoju.