Atrinkti mokymų „Shorts Critics“ dalyviai kino kritikos strėles aštrins kūrybinėse dirbtuvėse

Naujiena 2022-09-16

Pirmą kartą Lietuvoje rengiama kino kritikos mokymų programa „Shorts Critics“ skelbia atrinktus dalyvius – šešis pradedančius kino kritikus, kurie rugsėjo-sausio mėnesiais praktikuosis kurti apžvalgas, recenzijas, interviu bei kritinius straipsnius kartu su šios srities ekspertais. Tarp atrinktų dalyvių – kino festivalių koordinatoriai ir programų sudarytojai, pasirengimo ekstremalioms situacijoms būrio narė ir animacijos lektorius.

Unikalią ir pirmą kartą Lietuvoje vykdomą kino kritikos mokymų programą organizuoja lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“. Jos įkūrėja ir vadovė Rimantė Daugėlaitė, teigia, kad kino kritikos mokymų atrankai sulaukė solidaus skaičiaus paraiškų. „Kad sulaukėme didelio susidomėjimo dalyvauti tokio pobūdžio mokymuose tik patvirtina tokios programos reikalingumą. Džiugu, kad kino kritikos tema yra įdomi ir aktuali, o norinčių joje atrasti save ir tobulėti – daug. Per agentūros veiklos dešimtmetį pastebime, kaip sėkmingai lietuviški trumpametražiai filmai pristatomi reikšminguose tarptautiniuose kino festivaliuose, tačiau pasigendame daugiau apžvalgų, recenzijų, interviu su trumpųjų filmų kūrėjais. Tikime, kad ši programa padės pradedantiesiems kino kritikams pažinti trumpametražį kiną bei jo kritikos subtilybes iš arčiau ir įgytas žinias pritaikyti praktikoje,“ – teigia R. Daugėlaitė.

Rugsėjo – sausio mėn. startuoja pirmasis „Shorts Critics“ mokymų sezonas, į kurį konkurso būdu  pateko 6 dalyviai. Jie atrinkti remiantis motyvacija dalyvauti kino kritikos mokymuose, išsikeltais tikslais, kurių sieks dalyvaudami paskaitose, tarptautiniuose kino festivaliuose bei konsultuodamiesi su programos ugdymo vadovėmis kino kritikėmis Mante Valiūnaite ir Monika Gimbutaite. Kviečiame susipažinti su pirmaisiais „Shorts Critics“ dalyviais.

Tomas Mitkus – „Vilnius Tech” lektorius, studentams dėstantis animacijos dalyką. Tomas yra publikavęs kelis vadovėlius bei daugiau nei 20 mokslinių straipsnių animacijos, kino, komiksų ir komunikacijos temomis.

Monika Navickaitė – režisierė ir filmų programų sudarytoja. Monika studijavo kino ir televizijos bakalauro studijas prestižiniame Edinburgo Universitete. Šiuo metu dirba programų sudarytoja „ShortScape” studentų kino festivalyje Edinburge.

Aušra Umbrasaitė 2019 m. baigė animacijos bakalauro studijas Vilniaus dailės akademijoje. Šiuo metu dirba trumpametražių filmų programos sudarytoja ir kino programos koordinatore tarptautiniame Vilniaus kino festivalyje „Kino pavasaris”.

Arnas Malašinskas – kino prodiuserių asistentas, dirbęs su užsienio TV reklamų, filmų, serialų gamyba. Taip pat režisavo ir kūrė video filmus ir reklamas, tarp kurių įsimintiniausias projektas – „FORUM CINEMAS” kino klubo reklama.

Angelina Lapinskaitė – lietuvių kalbos redaktorė, kalbos stilistė, rašo knygų ir spektaklių recenzijas, esė ir straipsnius. Taip pat domisi fotografija, savo veiklą sieja su pedagogika ir reklama. Be to, yra pasirengimo ekstremalioms situacijoms būrio narė.

Monika Patašiūtė – skaitmeninės rinkodaros specialistė. Laisvalaikiu domisi analogine fotografija, keramika bei teatru. Daugiau nei dešimtmetį savanoriauja Lietuvoje vykstančiuose kino festivaliuose ir padeda žiūrovams atrasti kino festivalių teikiamą džiaugsmą.

Dalyviai rugsėjo pabaigoje pradeda kūrybinių dirbtuvių maratoną. Rugsėjo 27 d. pradedantieji kino kritikai bus supažindinti su trumpametražio kino istorija (lekt. Hannes Wesselkämper), įvadu į kino kritiką ir žurnalistiką. Taip pat dalyvaus dokumentinio filmo „Naya. Miškas turi tūkstantį akių“ (rež. Sebastian Mulder) peržiūroje ir aptarime. Rugsėjo 28 d. laukia kūrybinio rašymo paskaita su kino scenariste Tekle Kavtaradze, vaidybinio filmo analizė ir recenzijos struktūra su kino kritike Rasa Paukštyte bei interviu rengimas. Programos dirbtuves dalyviai užbaigs kartu su mokymų ugdymo vadovėmis aptardami būsimas kino kritikos užduotis.

Po pirmųjų kūrybinių dirbtuvių, spalio-sausio mėnesiais, dalyviai lankysis Lietuvoje vyksiančiuose kino festivaliuose – žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalyje „Nepatogus kinas“, Europos šalių kino forume „Scanorama”, Vilniaus tarptautiniame trumpųjų filmų festivalyje ir rašys recenzijas apie pasirinktus trumpametražius filmus ir/ar filmų programas, kurios bus paskelbtos „Lithuanian Shorts“ bei minėtų festivalių ir partnerių – LRT.lt, žurnalas „Kinas“, Lietuvių filmų centras ir „15min“ – svetainėse.

Antrosios kūrybinės dirbtuvės vyks Vilniaus tarptautinio trumpųjų filmų festivalio metu, 2023 m. sausio mėnesį. 

Apie „Lithuanian Shorts“ 

2012 m. įkurta trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“ rūpinasi lietuviškų trumpametražių filmų sklaida užsienyje ir Lietuvoje, bendradarbiauja su festivaliais ir įvairiomis kino institucijomis, padeda Lietuvos kūrėjams kelti profesines kompetencijas, vykdo nacionalinio trumpametražio kino populiarinimo projektus. „Lithuanian Shorts“ kasmet sudaro ir leidžia specialų naujausių lietuviškų trumpametražių filmų katalogą, kuris pristatomas reikšmingose kino industrijos mugėse Kanų, Berlynalės, Klermono-Ferano ir kituose festivaliuose.

Per pastarąjį dešimtmetį organizacija įgyvendino daugybę sėkmingų projektų, tarp kurių – Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis – vienas didžiausių, išskirtinai tik trumpametražius filmus rodančių kino renginių Baltijos šalyse. 

Lietuviškų trumpametražių filmų agentūros „Lithuanian Shorts” veiklą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Projekto „Shorts Critics“ rėmėjas – Lietuvos kino centras. Partneriai: Žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“, Europos šalių kino forumas „Scanorama“, Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis, žurnalas „Kinas“, Lietuvos radijas ir televizija (LRT), Lietuvių filmų centras.