„Baltic Pitching Forum” pristato: interviu su didžiausio Europoje trumpųjų filmų forumo „Euro Connection” vadovu Laurent Crouzeix

Interviu 2021-06-29

Projektų pristatymo, koprodukcijos forumai kino industrijoje užima svarbų vaidmenį – čia atrandami kylantys talentai, naujausi jų projektai, pradedamos naujos kino kompanijų partnerystės. Lietuvoje nuo 2014 m. rengiamas Baltijos šalių trumpametražių filmų forumas „Baltic Pitching Forum“ yra vienas pagrindinių trumpųjų filmų industrijos renginių regione, kurio metu kasmet pristatoma 12 naujausių projektų iš Baltijos šalių. Nuo pat šio renginio pradžios „Baltic Pitching Forum“ jungia glaudus bendradarbiavimas su Prancūzijoje Klermono-Ferano tarptautinio trumpametražių filmų festivalio metu vykstančiu koprodukcijos forumu „Euro Connection“.

Lietuviškų trumpametražių filmų agentūros „Lithuanian Shorts” vykdomas „Baltic Pitching Forum“ yra svarbi projektų pristatymo ir vystymo erdvė; po prisistatymo joje vienam forumo projektui-laimėtojui ir jų atstovams suteikiama išskirtinė galimybė dalyvauti „Euro Connection“ forume. Į centrinėje Prancūzijos dalyje vykstantį renginį kasmet atvyksta gausus tarptautinės kino industrijos prodiuserių būrys, jo pagalba pradedamos koprodukcijos, kurios ne vienerius metus sėkmingai įgyvendintos ir Baltijos šalių kino kūrėjų projektuose.

Besiruošiant 2021 metų „Baltic Pitching Forum“ renginiui, kalbamės su Europoje vieno didžiausio trumpametražių filmų forumo „Euro Connection“ vadovu Laurent Crouzeix, apie jo veiklą ir privalumus teikiantiems paraiškas į Vilniuje vykstantį „Baltic Pitching Forum“.

Ar galite šiek tiek papasakoti apie save, savo vaidmenį Euro Connection forume ir jo veiklą?

Laurent Crouzeix: Klermono-Ferano tarptautinio trumpametražių filmų festivalio veikloje dalyvauju jau daugiau nei dvidešimt metų. Trumpametražių filmų mugė, vykstanti lygiagrečiai su filmų festivaliu, yra pagrindinis trumpametražio kino industrijos renginys pasaulyje. Euro Connection forumą inicijavau 2009 metais kaip vieną iš trumpametražių filmų mugės projektų, tikėdamasis, kad tai padės kurti sąlygas kokybiškai europietiškų trumpametražių filmų bendrai gamybai. Kasmet Euro Connection forumas, kuriame mudu su kolege Julie Rousson veikiame kaip fasilitatoriai, pristato 14 atrinktų europietiškų projektų. Čia sukuriame sąlygas, leidžiančias prodiuseriams ir kino kūrėjams savo projektus pristatyti kino industrijos atstovams, o taip pat susitikti su potencialiais partneriais – tiek kūrybiniais, tiek finansiniais. Taip kūrėjai atranda paspirtį, įkvėpimą kokybiškai įgyvendinti sumanytus projektus.

Gal galėtumėte papasakoti apie sėkmės istorijas, įvykusias Euro Connection gyvavimo metu?

Kokybiška projektų atranka lėmė reguliarią Euro Connection forumo dalyvių sėkmę. Dar forumo gyvavimo pradžioje režisieriaus João Salaviza‘os projektas „Rafa“ (Euro Connection, 2010) tapo pirmuoju portugališku trumpametražiu filmu, laimėjusiu Berlyno Auksinį lokį (2012 m.). Kino kompanijų „Fasad“ (Švedija) ir „Fork Film“ (Estija) bendros gamybos animacinis trumpametražis filmas „Amalimbo“, režisuotas Juan Pablo Libossarto (Euro Connection, 2015), 2016 metais buvo nominuotas Europos kino apdovanojimams. Kompanijų „Art Shot“ (Lietuva) ir „Tripode Productions“ bei „Perspective Films“ (Prancūzija) bendros gamybos animacinis trumpametražis filmas „Žonglierius“, režisuotas Skirmantos Jakaitės, pelnė apdovanojimus ir buvo rodomas daugybėje festivalių, tarp kurių Roterdamo, Zagrebo „Animafest“, Talino „Juodųjų naktų“, Bucheono, Bogotos, Melburno kino festivaliai. Kaip pavyzdžius galėčiau pateikti ir Oskarui nominuoto animacinio trumpametražio filmo „Negative Space“ prodiuserius arba Vasilisą Kekatosą, 2019 metais pelniusį Kanų Auksinės palmės šakelę už filmą „The Distance Between Us And The Sky“ –  visi šie kūrėjai susitiko Euro Connection forume. Vienas iš vėlyvesnių pavyzdžių – „Verket Produktion“ (Švedija) ir „Haut et Court“ (Prancūzija) bendros gamybos kūrinys „The Night Train“, režisuotas Jerry Carlssono (Euro Connection, 2019), kuris atidarė konkursinę 77-ojo Venecijos kino festivalio programą 2020 metais.

Kaip manote, kokią naudą patiria kino kūrėjai atvažiuodami į Klermoną-Feraną ir pristatydami savo projektus Euro Connection forumo metu?

Prodiuseriams ir kino kūrėjams Euro Connection yra svarbus etapas, kurio metu jie gali pasidalinti savo projektu su kino bendruomene, padidinti jo matomumą bei išgirsti tarptautinės kino industrijos nuomonę bei pastabas. Šis renginys labai palankus sutikti bendraminčius kūrėjus, kurti partnerystes, padėsiančias įgyvendinti vystomus projektus, o vėliau – pristatyti sukurtus filmus platesnei auditorijai. Forumas naudingas ir mezgant vertingus užsienio ryšius. Kino kūrėjams šie kontaktai svarbūs ruošiantis kitam etapui – filmo platinimui, o prodiuseriai renginio metu gali užmegzti ir įdomias ne tik trumpametražių, bet ir ilgametražių būsimų projektų koprodukcijas. Be to, dalyvavimas Klermono-Ferano tarptautiniame trumpametražių filmų festivalyje bei forume suteikia smarkų kūrybinį paskatinimą – nesvarbu, ar kino industrijoje esate naujokas, pradedantis profesionalas, ar jau labiau patyręs kino kūrėjas.

Stebėjote Baltic Pitching Forum laimėjusių projektų atstovus dalyvaujant Euro Connection. Ar manote, kad patirtis pristatant projektus BPF kino kūrėjams padėjo kitame etape – Euro Connection forume?

Baltic Pitching Forum startavo glaudžiai bendradarbiaudamas su Euro Connection forumu, tad šie du renginiai  maksimaliai vienas kitą papildo. Tačiau ir pats Baltic Pitching Forum yra nepaprastai vertingas. Tai draugiška, profesionali aplinka, kurioje kino kūrėjai gali susipažinti su aukščiausio lygio kino industrijos renginiais. Dalyvaudami BPF mokymuose, projektų pristatymuose ir gaudami grįžtamąjį ryšį, kino kūrėjai pradeda giliau ir plačiau suprasti savo projektus. Tai, be abejonės, vertinga patirtis, praverčianti vėliau, pristatant projektus platesnei tarptautinei auditorijai. Šių dviejų renginių atmosfera ir paskirtis skiriasi, tačiau formatas išlieka ganėtinai panašus. Tad prieš atsirandant Euro Connection išties naudinga sudalyvauti BPF, o komandoms, norinčioms dirbti tarptautiniu mastu, šie forumai tikrai padeda kilstelėti projektus į kitą lygį.

Ką patartumėte kino kūrėjams, norintiems teikti paraiškas į Baltic Pitching Forum forumą, besiruošiantiems pirmą sykį pristatyti projektą?

Nuoširdžiai manau, kad vystantiems originalius trumpametražius projektus privalu teikti paraiškas į Baltic Pitching Forum. Šis renginys yra nuostabi platforma. Rašant paraišką svarbu būti nuoširdiems, pristatyti ne tik stipriuosius savo projekto aspektus, bet paminėti ir tai, kaip jūs tikitės patobulėti dalyvaudami forume. Paraiškas pildykite taip pat nuosekliai ir rūpestingai, kaip kuriate savo filmus. Labai svarbus balansas tarp ryžtingumo ir atvirumo. Tą patį patarčiau ir kino kūrėjams, ruošiantiems savo pristatymą. Būtina įvertinti, ką Baltic Pitching Forum gali suteikti projektams: darbo su scenarijumi sesijas, mokymus, kaip pristatyti projektus, projekto matomumo auginimą, ypatingai svarbius renginiui atrinktųjų ekspertų – o taip pat ir dalyvių – komentarus. Projekto pristatymą Baltic Pitching Forum arba Euro Connection tiksliausia apibūdinti kaip kolektyvinę patirtį, kurios metu kino kūrėjams suteikiama galimybė plėtoti savo kūrybines idėjas ir megzti ryšius su puikia žmonių grupe, galinčia projektą labai įvairiai papildyti. Šių renginių esmė – dalinimasis ir gavimas. Koncentruotis reiktų būtent į tai. O prizai ir galimybės, suteikiamos Euro Connection, European Short Pitch ar kitų partnerių, gali būti traktuojamos kaip papildoma premija žengiant žingsnį į aukštesnį lygį. Tačiau tai – jau kita istorija.

Šiuo metu vyksta atviras kvietimas teikti trumpametražių filmų projektus į Baltijos šalių trumpametražių filmų projektų pristatymo renginį „Baltic Pitching Forum“. Šiemet svečio teisėmis forume dalyvauja Švedija, tad į forumą bus atrinkta dalyvauti 12 trumpametražių filmų projektų: po tris iš Baltijos šalių – Estijos, Latvijos ir Lietuvos, bei trys iš Švedijos. Atrinkti kino kūrėjai dalyvaus nuotolinėse scenarijaus konsultacijose ir trijų dienų trukmės projektų pristatymo renginyje. Devintasis Baltic Pitching Forum vyks Vilniuje, 2021 m. spalio 7–9 dienomis. Paraiškų pateikimo terminas – liepos 30 d. Daugiau informacijos – čia.