Ką pamatyti? Rekomendacijos

Programa 2021-01-12

Šių metų festivalio konkursinių programų sudarytojai, kurie kone geriausiai pažįsta programas bei jose esančius filmus, dalinasi rekomendacijomis, ką galima pažiūrėti festivalio metu. Kviečiame susipažinti su TOP *trumpais, bet filmais*!

 

Andrius Blaževičius,
Tarptautinės ir nacionalinės konkursinių programų sudarytojas

 

“Berniukas balta varna”, rež. James Molle / programa “Mano puikioji egzistencija”

Mano pats mylimiausias filmas iš visų, atrinktų į festivalį. Atrodytų, tokia paprasta 9-ojo deš. pradžios kompiuterinių žaidimų stilių kopijuojantį animacija turėtų geriausiu atveju sukelti tik komišką efektą, tačiau po filmo norėjosi nubraukti ašarą.

 

Tarp tavęs ir Milagros”, rež. Mariana Saffon / programa “Galva į sieną”

Labai subtilus ir nepatogus filmas. Tokio drąsaus motinos ir dukters santykių vaizdavimo kine nemačiau labai seniai.

 

Cayenne”, rež. Simon Gionet / programa “Padažnėjęs pulsas”

Filmas, kuriame įtampa sukuriama praktiškai iš nieko. Žiūrovo vaizduotė filme atlieka didžiąją dalį darbo.

Tai, mano nuomone, vienas geriausių trilerių mūsų festivalio istorijoje.

 

Bendžaminas, Benis, Benas”, rež. Paul Shkordoff / programa “Padažnėjęs pulsas”

Socialinė drama, kuri susižiūri kaip įtempto siužeto trileris, nors žiūrovas visą filmą tik mato žmogų, einantį į darbo pokalbį. Mano mylimiausias Kanų konkursinės programos filmas.

 

Atkūrimas”, rež. Laurynas Bareiša, ir “Kolektyviniai sodai”, rež. Vytautas Katkus / Nacionalinės konkursinės I ir II programos

Du trumpi filmai, kurie, mano nuomone, buvo vieni geriausių pasaulyje 2019-2020 metais. Ir jie sukurti dviejų jaunų lietuvių režisierių/operatorių! Manau, daugiau komentarų nereikia.

 

 

Monika Gimbutaitė,
Tarptautinės ir nacionalinės programų sudarytoja

 

22:47 34 Autobusas”, rež. Michael Karrer / programa “Padažnėjęs pulsas”

Situacija autobuse, kurią išgyvena filmo personažai, yra tarsi nedidelė iškarpa iš gyvenimo, kuriai tobulai tinka pasirinkta trumpametražio filmo forma. Kone virpantis iš įtampos ir nejaukumo, šis filmas verčia prisiminti, kaip reaguojame kam nors pasikėsinus į saugų mūsų kasdienybės burbulą.

 

Atminimui”, rež. Niki Lindroth von Bahr / programa “Aš ir kitas aš”

Pirmą kartą peržiūrėtas prieš pat pandemijos pradžią, šis trumputis animacinis miuziklas man bene geriausiai įrėmino keistą laiką, kuriuo gyvename: nuo savo sostą apverkiančio karaliaus ar begaliniu, per lytėjimą plintančiu sielvartu besiskundžiančios sraigės, iki į dievą besikreipiančių vabalų maldininkų atominėje elektrinėje, kurioje ką tik įvyko incidentas.

 

Mano asmeniniai kraštovaizdžiai”, rež. Antoine Chapon / programa “Aš ir kitas aš”

Kompiuterinio žaidimo grafikos naudojimas – jau kelerius metus pastebima ryški tendencija trumpametražiame kine. Tačiau vargu ar kam pavyko ja pasinaudoti taip jautriai, kaip Antoine’ui Chaponui, savo filme nagrinėjančiam karo veteranų patiriamą potrauminį stresą. Ir siaubą supratus, jog nebežinai, kas esi, kai prieš akis netvyro karo laukas.

 

Shānzhài ekranai”, rež. Paul Heintz / programa “Ne Fake News”

Naktiniame Šendzene dirba meno kūrinių kopijuotojai, pertapantys dešimtis modernizmo ir romantizmo šedevrų. Pinant dokumentiką su fikcija, šis filmas panardina į keistą pasaulį – tuo pat metu ir kiek poetišką, ir skaudžiai realistišką – drauge tapdamas šiuolaikine Walterio Benjamino ir legendinės jo esė “Meno kūrinys techninio jo reprodukuojamumo epochoje” interpretacija.

 

Auksinės sagos”, rež. Alex Evstigneev / programa “Ne Fake News”

Tai – paslapčiomis kurtas, iš fragmentų, nutylėjimų, ne vietoje prasprūdusių emocijų ir tvirtai suspaustų lūpų kadrų sudurstytas dokumentinis filmas apie represinio aparato lopšį Putino Rusijoje. Nukeliantis į Rytus, nors, atrodytų, ir nubloškiantis atgalios.

 

Klementina Remeikaitė,
Tarptautinės programos sudarytoja

 

Filipiñana”, rež. Rafael Manuel / programa “Aš ir kitas aš” 

Tai – filmas, kuris nukelia į kitą, kažkieno sukurtą pasaulį – naivų, tyrą, bet kartu ir labai liūdną. Kartais net suabejoji, galbūt taip tikrai vyksta? Nepraleiskite šios kelionės.

 

Monakas”, rež. Arman Khansarian / programa “Galva į sieną”

Nuostabus filmas – labai realistiškas, keliantis įtampą ir klausimus apie tai, ar visada elgtis teisingai yra teisinga.

 

Berniukas balta varna”, rež. James Molle / programa “Mano puikioji egzistencija”

Nuostabus animacinis filmas – stebinantis ir įtraukiantis. Tiems, kas kelia egzistencinius klausimus – ar tikrai būtina į juos atsakyti? Labai rekomenduoju, pasijusite labai jaukiai.

 

Manilos meilužis”, rež. Johanna Pyykkö / programa “Artumo beieškant”

Tai – filmas, labai realistiškai atspindintis šių laikų meilės paieškas, lūkesčius ir nusivylimus. Ir, žinoma, tie pasimatymai – dažniausiai iš “Tinderio” – keliantys šypseną ir nusivylimą.

 

Anita”, rež. Sushma Khadepaun / programa “Galva į sieną”

Filmas, keliantis klausimus apie žmogaus identitetą, pasirinkimus, kuriuos nusprendžia aplinkiniai, tradicijos, o kartais – tiesiog lytis.