Kanų kino festivalyje – istorinė lietuviško trumpametražio filmo premjera ir naujausi Baltijos šalių projektai

Naujiena 2022-05-18

Šią savaitę Kanuose, Prancūzijoje, prasideda 75-asis tarptautinis Kanų kino festivalis, kuriame – ne vienas Baltijos šalių trumpametražių filmų akcentas. Vienas svarbiausių – tai istorinis lietuviško kino įvykis – pasaulinė režisieriaus Vytauto Katkaus trumpametražio filmo „Uogos“ premjera pagrindinėje festivalio konkursinėje programoje. Taip pat festivalio metu vyksiančioje mugėje „Short Film Corner“ bus pristatytas ne vienas naujausias kino kūrėjų iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos trumpųjų filmų projektas.

Šių metų festivalyje vyks pasaulinė lietuviško filmo premjera – režisieriaus Vytauto Katkaus naujausias trumpametražis filmas „Uogos“ kartu su kitais aštuoniais kūriniais iš viso pasaulio varžysis pagrindinėje Kanų kino festivalio trumpametražių filmų konkursinėje programoje. Vos devyni kūriniai Kanų trumpametražių filmų konkursui buvo atrinkti iš daugiau nei 3,5 tūkst. darbų iš viso pasaulio. „Uogos“ (prod. Marija Razgutė) – jau trečiasis Vytauto Katkaus režisuotas trumpametražis filmas, pasakojantis apie karštą vasaros dienos, tėtį, sūnų ir jų santykius. Filmo premjerinis seansas Kanuose vyks gegužės 27 d.

Taip pat Kanų kino festivalio mugės metu Lietuva kartu su Latvija ir Estija pristatys Baltijos šalių trumpametražius filmus kino industrijai skirtoje dalyje „Short Film Corner“. Tai Kanų kino festivalio metu vykstanti trumpametražių filmų industrijos atstovams skirta mugė. Antrus metus iš eilės mugės virtualioje videotekoje bus rodoma programa „Baltic Shorts“, kurioje pristatomi naujausi Baltijos šalių trumpametražiai filmai. Šiemet tarp septynių Baltijos šalių kino kūrėjų darbų, du iš Lietuvos: „2.2. Atmosferos arba vidutinis slėgis“ (rež. Akvilė Gelažiūtė, prod. Emilija Sluškonytė) ir „Kaip būti žmogumi“ (rež. Jorė Janavičiūtė, prod. Greta Akcijonaitė). Abu lietuvių kūrėjų filmai yra baigti ir šiuo metu laukia pasaulinių premjerų.
„Baltic Shorts“ programą parengė lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“, Rygos tarptautinis kino festivalis, Rygos tarptautinis trumpųjų filmų festivalis „2ANNAS“ ir tarptautinis trumpametražių filmų ir animacijos festivalis „PÖFF Shorts “.  Daugiau informacijos apie „Baltic Shorts“ programą: čia.

Šiemet „Short Film Corner” inicijavo naują programą, skirtą trumpametražio kino prodiuseriams „New Producers’ Room”. Tai išskirtinė tarptautinė programa trumpųjų filmų prodiuseriams, kurie aktyviai dirba su trumpametražių filmų projektais ir yra suinteresuoti tarptautine koprodukcija. Programa apima įvairias paskaitas, diskusijas, kūrybines dirbtuves, kontaktų paieškų ir mentorystės sesijas.  Pirmą kartą vykstančioje programoje dalyvauja 10 prodiuserių iš Prancūzijos, Kroatijos, Šveicarijos, Suomijos, Švedijos, Graikijos, Latvijos ir Lietuvos.

Prie iniciatyvos prisijungė Baltijos šalių kino institucijos ir festivaliai, kurie į „New Producers’ Room” dalyvių sąrašą delegavo aktyvias trumpametražio kino industrijos prodiuseres – Justę Michailinaitę (Broom Films, Lietuva) ir Alise Rogule (Mima Films, Latvija). 2021 m. prodiuserės J. Michailinaitė ir A. Rogule dalyvavo Vilniuje vykusiame Baltijos šalių trumpametražių filmų projektų forume „Baltic Pitching Forum”, kuriame pristatė naujausius trumpųjų filmų projektus. Daugiau informacijos apie „New Producers’ Room” ir dalyvius: čia.

Šiais metais „Short Film Corner” tęsia dar vieną trumpametražių filmų projektų programą –  „Focus WiP”. Programos metu pristatomi kruopščiai atrinkti projektai, kurie šiuo metu yra gamybos arba post-produkcijos etapuose ir kurie suinteresuoti dėmesiu iš tarptautinių kino festivalių programų sudarytojų, distributorių, pardavimų agentų ir prodiuserių. Į šių metų „Focus WiP” atrinkti 6 projektai iš Šveicarijos, Čekijos, Prancūzijos, Slovakijos, Estijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų. Estų režisierės Madli Lääne projektas „Jungle Law” (prod. Marianne Ostrat, Alexandra Film) 2019 m. dalyvavo lietuviškų trumpametražių filmų agentūros „Lithuanian Shorts“ organizuojamoje Baltijos šalių scenarijų rašymo rezidencijoje „Baltic Shorts Residency” ir Baltijos šalių trumpametražių filmų projektų forume „Baltic Pitching Forum”. Daugiau informacijos apie programą ir atrinktus projektus: čia.

Mugės metu, gegužės 25 d., lietuviškų trumpametražių filmų agentūros „Lithuanian Shorts“ vadovė Rimantė Daugėlaitė „Short Film Corner” kvietimu dalyvaus kūrybinėse dirbtuvėse „Truth or Dare”, kurių metu konsultuos trumpųjų filmų kūrėjus iš įvairių pasaulio šalių jų filmų sklaidos klausimais.

Lietuvos ir jos talentų pristatymą Kanų kino festivalyje ir mugėje finansuoja Lietuvos kino centras. Trumpametražių filmų industrijos renginių partneris – lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“.