Pirmą kartą Baltijos šalyse: LRT PLIUS pradeda reguliariai rodyti trumpo metro filmus

Naujiena 2021-10-07

Nuo spalio 10 d., sekmadienių vakarais 19.30 val., LRT PLIUS žiūrovai mėgausis filmų ciklu „Trumpas kinas“. Per aštuonias rudens savaites bus parodyti net 23 trumpametražiai Europos kūrėjų darbai, apkeliavę didžiuosius tarptautinius festivalius – Kanų, Berlyno, Venecijos, Amsterdamo ir kitus.

„Filmų ciklas „Trumpas kinas“ yra labai laukta iniciatyva. Ilgus metus dirbdami kino industrijoje galėjome tik iš šono stebėti ir kolegiškai pavyduliauti, kad dauguma Europos šalių nacionalinių televizijų reguliariai rodo trumpametražius filmus eteryje. Džiaugiuosi, kad LRT yra pirmoji televizija Baltijos šalyse, nusprendusi imtis šios iniciatyvos ir rodyti trumpus filmus TV eteryje tiek programose, tiek juos atskirai“, – sako Rimantė Daugėlaitė-Cegelskienė, lietuviškų trumpametražių filmų agentūros „Lithuanian Shorts“ vadovė.

Specialiai LRT PLIUS žiūrovams „Lithuanian Shorts“ atrinko 23 vaidybinius ir dokumentinius filmus, kurie į „Trumpo kino“ ciklą pateko iš Vilniaus tarptautinio trumpųjų filmų festivalio programos bei žinomų užsienio filmų platintojų katalogų. Tarp daugiau nei dvidešimties žiūrovams paruoštų juostų – ir penki lietuvių kūrėjų darbai: Karolio Kaupinio „Triukšmadarys“, Tito Lauciaus „Šeima“, Kamilės Milašiūtės „Laukais“, Marijos Stonytės „Vienas gyvenimas“ ir Lauryno Bareišos „Kaukazas“.

Pirmąjį „Trumpo kino“ sekmadienį LRT PLIUS parodys tris iš skirtingų šalių režisierių atkeliaujančius trumpametražius filmus. Programą pradės Prancūzijoje kuriančio kinų tautybės režisieriaus QIU Yang darbas „Ji bėga“, apdovanotas Kanų kino festivalio Kritikų savaitės programos pagrindiniu prizu. Tai – subtili ir jautri istorija apie paauglę, kuri bando išsivaduoti iš ją dusinančios sporto salės ir nusimesti nuo pečių slegiančius tėvo lūkesčius. Tai istorija, kurioje dalį savęs gali įžvelgti ne vienas tėvas ar paauglys. „Režisierius QIU Yang, galima sakyti, yra vienas ryškiausių pastarųjų metų trumpametražių filmų kūrėjų tarptautinėje arenoje, kurio darbai, kaip juokaujame su kolegomis, pilnai atitinka Kanų kino festivalio programų sudarytojų skonį“ – pasakoja R. Daugėlaitė-Cegelskienė.

Toje pačioje programoje – ir rusų režisieriaus Alex Evstigneev filmas „Auksinės sagos“, nukeliantis į šiandieninę Rusiją. 2016 m. prezidentas Vladimiras Putinas įkūrė prezidentinę kadetų mokyklą, kurioje ruošiami paaugliai savanoriai – „ateities didvyriai“. Režisierius filme fiksuoja šiuos „ateities didvyrius“ ir atskleidžia, kokie pažeidžiami jie stovi ties indoktrinacijos slenksčiu. Ši juosta nuo praėjusių metų apkeliavo daugiau nei 50 kino festivalių ir pretendavo į Europos kino apdovanojimus.

Pirmąjį „Trumpo kino“ vakarą baigs lietuviška juosta – pirmasis trumpametražis režisieriaus Karolio Kaupinio filmas „Triukšmadarys“, kuriame pasakojama apie provincijos miestelio mokyklą. Šioji laukia delegacijos iš miesto – ji turi atvežti naują skambutį, kadangi senasis nebeatitinka garso standartų. Tačiau mokyklai trūksta, toli gražu, ne skambučio, o vaikų klasėse. Šiame filme pagrindinį vaidmenį atlieka Valentinas Masalskis, už juostoje sukurtą personažą pelnęs „Sidabrinės gervės“ apdovanojimą.

Ciklo filmus žiūrovai ne tik pamatys sekmadieniais, 19.30 val., per LRT PLIUS, bet ir galės peržiūrėti sau patogiu metu LRT mediatekoje.

Likus trims minutėms iki programos pradžios vakaro filmus specialioje rubrikoje pristatys kino industrijos atstovai: juostų režisieriai, prodiuseriai, aktoriai. Pirmąją „Trumpo kino“ programą LRT PLIUS žiūrovams pristatys lietuviškų trumpametražių filmų agentūros „Lithuanian Shorts“ vadovė Rimantė Daugėlaitė-Cegelskienė.