Pirmasis lietuviškų filmų festivalis toliausiai nuo Lietuvos nutolusioje šalyje

Naujiena 2021-07-19

Sekmadienį, liepos 18 d. didžiausiame Naujosios Zelandijos mieste Oklande buvo pristatytas pirmasis lietuviškų filmų festivalis. Oklendiečiai turėjo galimybę susipažinti su platų pripažinimą pelniusiais lietuviškais animaciniais, dokumentiniais ir geriausiu 2020-aisiais metais įvertintu meniniu filmu NOVA LITUANIA. Lietuvių bendruomenės iniciatyva surengtas vienos dienos renginys pritraukė ne tik čia gyvenančius lietuvius ir jų šeimas, bet ir Lietuvos draugus, vietinius nepriklausomo kino entuziastus ir plačiosios visuomenės atstovus.

Lietuvos Garbės konsulas Algis John Mak džiaugėsi bendruomenės iniciatyva ir pasiryžimu pirmą kartą organizuoti tokį didelį renginį. Pasak jo, lietuviai dabar yra mažiausia bendruomenė Naujojoje Zelandijoje galinti pasigirti savo filmų festivaliu. Vietinė žiniasklaida išrikiavo lietuvišką kiną šalia prancūzų, britų, italų, korėjiečių ir rusų kino, o vietiniai kino kritikai prisidėjo prie renginio sėkmės vesdami tiesiogines gyvas diskusijas su filmų kūrėjais.

Pasak lietuvių bendruomenės pirmininkės Dalios Kubiliūtės, lietuvių filmai jau ne kartą yra patekę į Naujosios Zelandijos filmų festivalių programas, tačiau šis renginys pirmasis pristatė lietuviškus filmus ir jų kūrėjus po Lietuvos vėliava taip atkreipdamas dėmesį į Lietuvą kaip šalį, kuri mėgsta meną ir kuria aukštos kokybės įvairialypį kiną.

“Užsienio lietuviams visada labai norisi supažindinti vietos žmones su savo šalies menininkais, pasidalinti jų sukurtais nuostabiais filmais. Nebuvo taip lengva atrinkti filmus, nes Lietuva gali didžiuotis daugybe gerų filmų, kuriuos drąsiai galima rodyti užsienio auditorijoms. Tikimės, kad šis renginys taps tradicija ir galėsime kiekvienais metais kruopščiai atrinkti ir pristatyti geriausius ir įdomiausius lietuviškus filmus čia, Naujojoje Zelandijoje, po Lietuvos vėliava” – teigia festivalio iniciatorė ir filmų programos kuratorė Eglė Šimkevičiūtė-Kulvelis.

Festivalio metu buvo parodyti trumpi animaciniai filmai vaikams: Urtės Oettinger ir Agnės Adomėnės “PIENO BARAS”, Igno Meilūno ir Marijos Razgutės “MATILDA IR ATSARGINĖ GALVA” ir Gedimino Šiaulio ir PetPunk Lab “KAUKAI”. Vaikams taip pat buvo parodyta speciali sutrumpinta Mindaugo Survilos dokumentinio filmo “SENGIRĖ” versija, kuri pritraukė ir vyresnio amžiaus publiką užburdama poetiškai filmuotais vaizdais iš senų nykstančių lietuviškų girių.

Didžiausiu populiarumu pasižymėjo dokumentinis Giedrės Žickytės filmas “ŠUOLIS” pasakojantis apie įkvepiančią lietuvių jūreivio Simo Kudirkos istoriją. Festivalio pabaigoje buvo parodytas geriausio filmo titulą 2020-aisiais  metais pelnęs meninis Karolio Kaupinio filmas NOVA LITUANIA apie tarpukaryje gyvenusio geografo Felikso Gruodžio beprotišką idėją perkelti Lietuvą į Afriką.

Lietuviškų filmų festivalį Naujojoje Zelandijoje parėmė Užsienio reikalų ministerija, Globali Lietuva, lietuviškų trumpametražinių filmų agentūra LITHUANIAN SHORTS, kino gamybos kompanijos M-FILMS ir ART SHOT, dizaino studija MARCH ir Lietuvių bendruomenė Naujojoje Zelandijoje.
Nuotraukų autorė – Irena Cima.