Specialiosiose programose – jautrūs ir drąsūs dokumentiniai filmai
Atidus žmogaus ir gamtos stebėjimas – tai jungia visus trijų specialiųjų festivalio programų filmus. Ypatingas dėmesys šiais metais skiriamas dviem savitus trumpametražius filmus kuriantiems režisieriams – lietuviui Artūrui Jevdokimovui ir vokiečiui Janui Soldatui. Pirmą kartą Lietuvoje bus surengtos šių kūrėjų filmų retrospektyvos. Sudėtingą pereinamąjį laikotarpį fiksuoja VšĮ „Meno avilys“ naujai restauruotų filmų programa „Lūžio kinas: 1988-1992“. Gyvybės ir mirties ciklą vaizduoja suomių filmas „Slaptas drugių gyvenimas“, kurio išskirtiniai seansai vyks pripučiamame planetariume. Šūkiu „Trumpi, bet filmai“ kviečiame į 11-ąjį Vilniaus tarptautinį trumpųjų filmų festivalį sausio 18-22 dienomis Vilniuje, 26-29 d. kituose Lietuvos miestuose.
Jei dar nespėjote pamatyti šiais metais „Sidabrinę gervę“ už geriausią trumpametražį filmą pelniusio darbo apie kultinę Rašytojų sąjungos kavinę „Suokalbio antologija“ (2015), festivalis – puiki proga išvysti ne tik šį, bet ir kitus režisieriaus Artūro Jevdokimovo filmus. Šiaurės rytų Kaukaze gyvenantys avių augintojai tušetai, paukščiai ir ornitologijos stoties darbuotojai, režisierius Šarūnas Bartas ir jo filmo „Namai“ kūrybinė komanda, mados festivalio dizaineriai, manekenės ir svečiai, režisierius Jonas Mekas, „Suokalbio“ menininkai ir užklydėliai – Jevdokimovo filmų herojai. Retrospektyvą pristatys ir ne vieną istoriją po filmų seansų papasakos pats kūrėjas.
Jauno vokiečių kino režisieriaus Jano Soldato pavardė vis dažniau minima svarbiausių pasaulio kino festivalių programose ir apdovanojimų ceremonijose. Jo itin atviri, drąsūs ir nepatogūs filmai ne vieną žiūrovą gali šokiruoti, bet tai tikrai nėra Soldato tikslas. Režisierius filmuoja seksualines praktikas ir fetišus. Jis kviečia be išankstinio nusistatymo kino salėje susidurti su marginalizuotomis žmonių grupėmis ir pamąstyti apie seksualumo, tapatybės, savo kūno ir savęs paties paieškas. „Nemanau, kad filmuose vaizduoju kitą, nei mano ar kitų žmonių pasaulį. Mano filmų veikėjai yra tos pačios visuomenės dalis“, – sako Janas Soldatas.
Po penkiolikos metų tylos ir ilgų kino juostos paieškų gausiai tarptautiniuose festivaliuose rodytas režisieriaus Valdo Navasaičio filmas „Rudens sniegas“ (1992) grįžta į ekranus. Čia skleidžiasi gamtos ir žmogaus cikliškumas, o pirmasis rudens sniegas sutampa su paskutinėmis žmogaus gyvenimo sekundėmis. Tai vienas iš naujai restauruotų programos „Lūžio kinas: 1988-1992“ filmų. Perėjimą iš nelaisvės į laisvę, iš vienos santvarkos į kitą žymintis filmai taip pat megs dialogą tarp keturių skirtingos kartos režisierių. Festivalyje įvyks dar dviejų VšĮ „Meno avilys“ parengtos programos restauruotų filmų premjeros – Henriko Šablevičiaus „Pabuvam savam lauki“ (1988), Sauliaus Beržinio „Vėliava iš plytų“ (1988) ir Arūno Matelio „Dešimt minučių prieš Ikaro skrydį“ (1990).
Daugiausiai seansų Vilniaus tarptautiniame trumpųjų filmų festivalyje šiemet skirta suomių režisierių Hanneso Vartiaineno ir Pekka Veikkolaineno filmui „Slaptas drugių gyvenimas“ (2016). Pasitelkus 3D kompiuterinės tomografijos technologiją, bus galima išvysti iki šiol dar nematytą mus supantį makroskopinį pasaulį, drugelių ir kitų vabzdžių nuo poliarinio rato iki pusiaujo įvairovę, trapumą ir gyvenimo ciklą. „Slaptas drugių gyvenimas“ įdomus ir suaugusiems, ir vaikams. Filmas specialiai sukurtas gaubtam kupoliniam ekranui, dėl to yra rodomas itin netradicinėse vietose.
Filmo „Slaptas drugių gyvenimas“ anonsas