Tarptautinėje trumpametražių filmų mugėje Klermone-Ferane — dešimtąjį kartą rengiamas Lietuvos prisistatymas

Naujiena 2022-01-31

Šiandien vidurio Prancūzijoje prasideda vienas reikšmingiausių tarptautinių trumpametražių filmų industrijos renginių – 37-ąjį kartą rengiama Klermono-Ferano trumpųjų filmų mugė. Į sausio 31 – vasario 4 dienomis vyksiančią mugę šiemet sugrįžta virš 30 pasaulio šalių, pristatančių savo nacionalines kino industrijas. Dešimtus metus iš eilės Lietuvą šiame renginyje atstovauja lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“ kartu su Lietuvos kino centru.

Tarptautinė trumpųjų filmų mugė vyksta didžiausio pasaulyje Klermono-Ferano trumpametražių filmų festivalio metu ir kasmet sukviečia per 50 000 kino gerbėjų ir industrijos profesionalų iš viso pasaulio. Dėl savo svarbos Europos trumpametražio kino industrijai festivalis pramintas mažaisiais Kanais. Nuo 2013 m. mugėje kasmet veikia nacionalinis lietuviškų trumpametražių filmų stendas, o 2022 m. pirmą kartą mugės istorijoje įrengtas jungtinis stendas pavadinimu „Baltic Shorts“. Stende lankytojams bus pristatomi naujausi lietuviški, latviški ir estiški trumpametražiai filmai, konsultuojama su Baltijos šalių kino industrija susijusiais klausimais, dalyvaujama tarptautinių trumpųjų filmų asociacijų „Short Circuit“ ir „Short Film Conference“ generalinėse asamblėjose. Mugės lankytojai supažindinami ir su Baltijos regione vykstančiais trumpametražio kino renginiais, tarp kurių – „Lithuanian Shorts“ agentūros organizuojamas Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis, trumpųjų filmų projektų pristatymo renginys „Baltic Pitching Forum“, scenarijų vystymo rezidencija „Baltic Shorts Residency“ ir kiti.

Mugės metu taip pat vyks ir specialūs Baltijos šalių trumpųjų filmų produkciją bei industriją pristatantys renginiai: rytoj, vasario 1 d., Klermono-Ferano kino teatre „G. Conchon Theatre“ vyks naujausių filmų kolekcijos „Baltic Shorts“ seansas. Šioje programoje — 7 animaciniai ir vaidybiniai trumpametražiai filmai iš Estijos, Lietuvos ir Latvijos, atskleidžiantys unikalų jaunosios kino kūrėjų kartos braižą bei šviežią požiūrį į šių dienų aktualijas. Į programą pateko 2 lietuviški trumpametražiai filmai — naujausias režisierės Urtės Sabutytės vaidybinis filmas „Sausra“ (prod. Rūta Jekentaitė) ir  pradedančiojo kino kūrėjo Rinaldo Tomaševičiaus darbas „Paskutinis kartas“ (prod. Lineta Lasiauskaitė). Ką tik užbaigti ar dar vystymo stadijoje esantys filmai ieško platintojų, pardavimo agentų ar festivalių premjeroms.

Vasario 2 d. „Lithuanian Shorts” kartu su partneriais iš Latvijos ir Estijos kvies mugės dalyvius į diskusiją „Baltijos šalių trumpųjų filmų industrija: naujausios tendencijos, koprodukcijos galimybės ir kylantys talentai”. Renginio metu bus apžvelgiamos bendros gamybos su Baltijos šalimis galimybės, aptariamos naujos iniciatyvos bei išryškinamas regiono kūrybinis potencialas. Pašnekovai pristatys ne tik naujausią Baltijos šalių kino industrijos statistiką, bet taip pat – ryškiausius kiekvienos šalies trumpo metro talentus. Tą pačią dieną vyksiančio Europos trumpametražių filmų koprodukcijos forumo „Euro Connection” metu kartu vyks „Lithuanian Shorts” rengiamo Baltijos šalių trumpametražių filmų projektų forumo „Baltic Pitching Forum” 2021-ųjų nugalėtojo – animacinio projekto „SCHRÖDINGER” pristatymas (rež. Sergei Kibus, Estija). Projektas bus pristatytas kartu su 13 Europos kino kūrėjų naujausiais animaciniais ir vaidybiniais darbais. Pagrindinis dalyvavimo „Euro Connection” tikslas — užsienio koprodiuserių, kūrybinių partnerių ir finansuotojų paieška.

Kasmet prieš mugės pradžią lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“ pristato naujausių filmų katalogą „Lithuanian Shorts 2021-2022“. Šiais metais virtualiame kataloge galima rasti 20 lietuvių kino kūrėjų darbų: dalis jų baigti ir festivalių kelionėms pasirengę trumpieji filmai, o kita dalis – baigiamųjų darbų etape esantys filmų projektai. Nuo 2012 metų leidžiamas „Lithuanian Shorts“ katalogas yra vienas pagrindinių leidinių Lietuvoje, pristatantis lietuviško trumpametražio kino kūrėjus ir populiarinantis jų naujausius filmus. Kasmet šis katalogas platinamas užsienio kino festivaliuose ir mugėse besilankantiems kino industrijos atstovams – filmų pardavimų agentams, platintojams, prodiuseriams, festivalių, televizijų ir VoD platformų programų sudarytojams.

Jungtinį „Baltic Shorts“ stendą ir jo veiklas rengia „Lithuanian Shorts“ kartu su Rygos tarptautiniu trumpųjų filmų festivaliu 2ANNAS, Rygos tarptautiniu kino festivaliu, Latvijos animacijos asociacija bei tarptautiniu trumpametražių filmų ir animacijos festivaliu  „PÖFF Shorts“. Pagrindinis Lietuvos prisistatymo Klermono-Ferano trumpametražių filmų mugėje rėmėjas – Lietuvos kino centras.