Trumpametražių filmų ciklas „Kai susitinka istorijos” kviečia į virtualias migruojančio kino peržiūras

Naujiena 2022-01-12

Socialinėmis temomis kalbantys filmai geba ne tik aktualiai reflektuoti visuomenės pokyčius ir problemas, bet ir įkvėpti mus pamatyti jas naujomis akimis. Šiandien startuojantis trumpametražių filmų ciklas „Kai susitinka istorijos” kviečia reflektuoti apie mus supančią aplinką ir joje vykstančius socialinius procesus. Pirmoji filmų ciklo programa pristatoma 15-jame Vilniaus tarptautiniame trumpųjų filmų festivalyje ir bus rodoma nemokamai LRT mediatekoje iki vasario 12 d.

Trumpametražių filmų programų ciklas „Kai susitinka istorijos” –  tai viena iš menų agentūros „Artscape” kartu su partneriais „Lithuanian Shorts”, „Diversity development group”, „NARA” įgyvendinamo projekto „Kai susitinka istorijos” veiklų.  Šis projektas skirtas skatinti visuomenės toleranciją migruojančių ekonomines ir socialines problemas patiriančių šalių piliečių atžvilgiu, įgyvendinant inovatyvias menines priemones ir viešinimo kampaniją Lietuvoje.

„Džiaugiamės, kad  projekto veiklos startuoja su „Lithuanian Shorts” kuruojamu trumpųjų filmų ciklu. Kinas yra viena paveikiausių medijų, sugebančių greitai reflektuoti socialines problemas ir sėkmingai reprezentuoti tikrovę”, – sako menų agentūros „Artscape” kultūros edukacijos ir socialinės integracijos programos vadovė Ieva Šlechtavičiūtė.

Pirmoje ciklo „Kai susitinka istorijos” programoje penki trumpametražiai filmai kviečia pasinerti į migruojančius gyvenimus, nukeliančius žiūrovus į multikultūrinį pasaulį, jame užkoduotus kasdienius pralaimėjimus ir netikėtus atradimus. Čia susitinkančios istorijos rimtai ir kartaisironiškai pasakoja apie mūsų vidinius įsitikinimus ir stereotipus, identiteto paieškas ir naujos, šviesesnės ateities viltį. Programos filmai įvertinti tarptautiniuose Kanų, Roterdamo, Sarajevo, „Vision du Reel” festivaliuose ir pasirengę pelnyti lietuvių auditorijos simpatijas. Programą parengė lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts”.

Nyderlanduose kuriančių režisierių dueto Sarah Blok ir Lisa Konno filmas „Baba” pristato vieno pirmųjų turkų imigrantų Olandijos kultūros srityje portretą. Filme girdime jo interviu su dukra spalvingos madų kolekcijos fone. Rumunų režisieriaus Adi Voicu trumpametražis filmas „Paskutinė kelionė prie jūros” nukelia mus į pajūrio link važiuojančio traukinio kupė, kurioje įvyksta stereotipų ir išankstinių nusistatymų susidūrimas.

Dokumentinėje juostoje „Labas, Salaam” (rež. Kim Brand) kalbama apie migracijos patirtį vaikų akimis – čia du olandų berniukai Merlijnas ir Silas palydi žiūrovus į vaikų juoko, žaidimų ir pokalbių su bendraamžiais kupiną migrantų stovyklą. Jautri italų kino kūrėjų Farnoosh Samadi ir Ali Asgari drama „Tyla” pasakoja kurdų pabėgėlių istoriją, kurioje dukra neranda vidinių jėgų išversti savo mamai mirtinos diagnozės. Paskutinis programos filmas „Migruojantis atvaizdas” (rež. Stefan Kruse Jørgensen) – tai dokumentinė vaizdų dėlionė, kurioje sekame fiktyvios pabėgėlių grupės pėdomis po visą Europą.

„Filmų cikle „Kai susitinka istorijos” trumpametražio kino pagalba norime parodyti kitokią migracijos temos pusę. Filmai buvo kruopščiai atrenkami iš reikšmingų kino festivalių programų, tariamasi su užsienio kino platintojų kompanijų atstovais siekiant sudaryti aktualias, paveikias ir žiūroviškas Europos kino kūrėjų programas. Tai, kad visi filmai pripažinti užsienio festivaliuose, pelnę tarptautinius apdovanojimus, tik įrodo, kad tokios temos kaip migracija, socialinė integracija ir visuomenės tolerancija yra svarbios Europos kino kūrėjams ir jomis norima atvirai dalintis”, – teigia viena iš programos sudarytojų, lietuviškų trumpametražių filmų agentūros  „Lithuanian Shorts” vadovė Rimantė Daugėlaitė-Cegelskienė.

Programos filmus galima nemokamai žiūrėti sausio 12 –  vasario 12 d.  LRT mediatekoje.

Filmų sąrašas bus atnaujinamas kas mėnesį. Daugiau informacijos: www.artscape.lt

 

Projektas finansuojamas Prieglobsčio, migracijos ir integracijos fondo lėšomis bei Socialinės apsaugos darbo ministerijos.