Trumpieji filmai švęs istorinį lietuvių kino įvykį

Programa 2022-01-05

Sausio 12–18 dienomis kultūros renginių ciklą pradedantis Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis žiūrovus kvies paminėti istorinį lietuvių kino įvykį – praėjusiais metais pirmą kartą laimėtą prestižinį Venecijos kino festivalio apdovanojimą. Režisierius Laurynas Bareiša jį pelnė už  ilgo metro filmą „Piligrimai“, o iki tol kūrėjas žiūrovus džiugino savo trumpaisiais filmais, kurie šiemet nugulė į specialią Vilniaus trumpųjų filmų festivalio programą.

„Lauryno Bareišos debiutinio ilgametražio filmo „Piligrimai“ sėkmė – apdovanojimas Venecijos kino festivalio „Horizontų“ programoje už geriausią filmą – neabejotinai patenka tarp svarbiausių lietuviško kino laimėjimų. Prestižinio kino festivalio prizas yra didelis įvertinimas filmo komandai, įrašantis jos narių pavardes į kino istoriją, pritraukiantis tolesnę kūrybinę kelionę akylai seksiančių kino kritikų ir žurnalistų dėmesį bei atveriantis naujų profesinių galimybių“, – sako kino kritikė, viena iš Vilniaus tarptautinio trumpųjų filmų festivalio programos sudarytojų Monika Gimbutaitė.

„Tačiau L. Bareišos pavardę trumpametražių filmų žiūrovai tiek Lietuvoje, tiek užsienyje žino jau seniai. Ir tai visai nenuostabu, mat L. Bareiša turi tai, kas taip reta šiuolaikiniame kine – unikalų braižą. Pradėjus žiūrėti jo trumpametražį filmą gali pasirodyti, jog viskas paprasta kaip dukart du, tačiau čia visad slypi daugiau, nei matoma iš pirmo žvilgsnio: režisierius žiūrovus visai nejučia atveda prie giliai įsišaknijusių ir sudėtingų, nors tiesiogiai nebūtinai artikuliuotų visuomenės konfliktų, įtampų, lūžių. Manau, kad įsiklausymas į savo balsą, nemėginant imituoti kitų režisierių, sekti tradicinėmis dramaturginėmis struktūromis ar vaikytis populiarių temų, prisidėjo prie pelnytos tarptautinės L. Bareišos sėkmės, kuri, tikiu, tęsis ir toliau“, – pasakoja M. Gimbutaitė.

Penkių L. Bareišos trumpųjų filmų retrospektyva

L.Bareišai skirtą programą atidarys filmas „Dembava“. Du broliai praėjusią naktį pagrobė ir išprievartavo merginą. Atėjus rytui, jie nebežino, ką daryti – suka ratus aplink savo gimtąjį miestą, lanko pažįstamas vietas ir po truputį grimzta į tamsą, iš kurios negalės ištrūkti. Vakare broliai randa sveiku protu nesuvokiamą išeitį.

Trumpajame filme „Kupranugaris“ zoologijos sode miršta kupranugaris. Mirusį gyvūną aptvare suradę du zoologijos sodo prižiūrėtojai – Paulius ir Indrė, nori jį tinkamai palaidoti. Vis dėlto paaiškėja, kad tai – kur kas sunkesnė užduotis, nei jie įsivaizdavo. Kitame L. Bareišos kūrinyje „Pirtis“ grupė paauglių vienai nakčiai išsinuomoja sodybą – planuoja čia surengti vakarėlį. Iš pirmo žvilgsnio viskas vyksta kaip įprastai: jie geria, šoka, vemia, rūko, aiškinasi santykius, kol galiausiai paryčiais išsiskirsto namo. Ryte patalpų sutvarkyti atėję šeimininkai pirtyje randa ką tik pabudusią Indrę, ji ieško ištrūkusios savo suplėšytų kelnių sagos.

Filmas „Kaukazas“ pasakoja apie užsienyje gyvenančią Teklę – kartu su devynmete dukra Ema ji grįžta į gimtąją Karmėlavą aplankyti mamos Dalios. Išėjusi pavedžioti šunį, Ema kurį laiką negrįžta. Dalia įsitikinusi, kad anūkei galėjo kažkas nutikti, todėl ji nedelsdama pradeda paiešką. Tiesos paieškas pratęs ir L. Bareišai skirtą programą uždarys jo filmas „Atkūrimas“. Čia ikiteisminio tyrimo pareigūnė vadovauja parodymų patikrinimui nusikaltimo vietoje. O kaltinamasis pateikia savo įvykių versiją.

Šioje specialioje programoje pristatomi trumpametražiai režisieriaus L. Bareišos filmai keliavo ir prisistatė prestižiniuose kino festivaliuose Berlyne („Atkūrimas“), San Sebastiane („Kupranugaris“), Venecijoje („Pirtis“), Lokarne („Kaukazas“), Taline („Dembava“).

 

Daugiau specialiųjų programų

Sausio 12–18 d. Lietuvos kino teatruose ir namų kino platformose vyksiantis Vilniaus trumpųjų filmų festivalis, kaip visad, pasiūlys temų įvairovę visiems skoniams – nuo meilės istorijų, animacijos vaikams iki kvapą gniaužiančių aštrių trumpųjų filmų. Be tradicinių tarptautinių ir lietuviškų konkursinių programų, kuriose filmai varžysis dėl geriausiųjų titulų, festivalis paruošė intriguojančių specialiųjų programų.

Vilniaus trumpųjų filmų festivalis šiemet pirmą kartą pristatys subtilios komedijos programą „Kas čia juokingo?“, čia taip pat svečiuosis queer festivalis „Kreivės“, pristatysiantis geriausius savo filmus LGBTQ+ temomis. Programa „Kai susitinka istorijos“ kvies naujomis akimis pažvelgti į migruojančių žmonių gyvenimus, o „Europos istorijos“ atskleis, kokios temos šiandien aktualiausios jaunajai žemyno kūrėjų kartai. Prie ekranų tradiciškai kviečiami ne tik suaugusieji, bet ir mažieji žiūrovai – programa „Animaciniai nuotykiai“ jų dėmesį prikaustys net 10–čia trumpųjų filmų.

Visus 15–ojo Vilniaus tarptautinio trumpųjų filmų festivalio filmus žiūrovai sausio 12–18 d. galės išvysti kino teatruose Vilniuje, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje, Ukmergėje, Gargžduose ir „ŽMONĖS Cinema“, „GO3“, „Cgates“, „Skalvijos“ virtualiose namų kino platformose. Informaciją apie filmus ir jų rodymo vietas galima rasti adresu www.filmshorts.lt.

 

Apie Vilniaus tarptautinį trumpųjų filmų festivalį

Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis yra vienas didžiausių išskirtinai tik trumpametražius filmus rodančių festivalių Baltijos šalyse. 2006 metais įkurtas festivalis tapo vienu iš nedaugelio kino renginių Lietuvoje, kuriame galima pamatyti tokią plačią naujausių trumpametražių filmų programą iš viso pasaulio. Festivalis kasmet žiūrovams pristato keliolika programų, kuriose rodomi stipriausi pastaraisiais metais sukurti darbai. Jį organizuoja lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“.