Vilniaus trumpųjų filmų festivalio tarptautinėse konkursinėse programose – filmai iš beveik trisdešimties šalių

Naujiena 2023-12-28

Nuo Pietų Afrikos, Japonijos ar Argentinos iki Vengrijos, Ekvadoro, ar Pietų Korėjos – 17-ojo Vilniaus trumpųjų filmų festivalio žiūrovai sausio 17–23 dienomis kino salėse galės keliauti kur tik užsigeidę. Programa šiemet itin dosni: vien šešiose tarptautinėse konkursinėse programose bus rodomi filmai beveik iš trisdešimties pasaulio šalių, o iš viso festivalio repertuare – net dvidešimt viena programa. Tarptautinių konkursinių programų filmus vertins kompetentinga žiuri, sudaryta tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio kino industrijos ekspertų.

Ką žiūrėti, lengviausia rinktis pagal programų pavadinimus – jie atspindi kiekvieną programą sudarančius penkis – šešis filmus vienijančią temą. Nuo turtinės nelygybės ir politikos iki kūno ar skaitmeninės gyvenimo kasdienybės, nuo atminties iki tapimo suaugusiuoju – Vilniaus trumpųjų filmų festivalio repertuaras neabejotinai budins iš žiemiško snaudulio, provokuos, juokins ar privers krūpčioti iš jaudulio.

„ProgramosTuščios kišenės ašis – turtinė nelygybė. Manau, kad šiuolaikinėje kasdienybėje ši tema – ypatingai ryški ir aktuali. Vieni programos filmai geba skvarbiai pasijuokti iš socialinės nelygybės, kiti – meistriškai pjauna aštriai ir skaudžiai. Programa „Tuščios kišenės” skirta tiems, kurie neabejingi neteisybei“, – sako vienas iš festivalio konkursinių programų sudarytojų Andrius Blaževičius.

Festivalio konkursinių programų sudarytoja Mantė Valiūnaitė apie programąKūniški reikalaipasakoja: „Kūniški reikalai. Kas tai? Šįkart tai ne erotika, o visas spektras skirtingų santykio su savo ir kito kūnu aspektų. Nuo savęs „perdirbimo“ į kokį nors objektą iki mažai kam žinomos aktorės Jillės Goldston įvairiaspalvių antraplanių vaidmenų ar ryškiai pirmame plane šviečiančio grupės „The xx“ nario Oliverio Simo šou. Šie kūniški reikalai – išties įvairialypiai ir gali sukelti skirtingiausias reakcijas, dėl to ir įdomu“.

„Policijos smurtas Jungtinėse Amerikos Valstijose, karo Ukrainoje paveikti žmonės, paskutiniai Rytų Vokietijos metai ir diktatūra Irane. Programoje Politinis smurtasrodomi aštrių pojūčių filmai, atliepiantys istorinę atmintį ir sukrečiančius šiuolaikinio pasaulio įvykius, prieš kurių žiaurumą sunku užmerkti akis“, – sako festivalio konkursinių programų sudarytoja Ieva Šukytė.

Programa (Ne)ryšio zonoje užduos klausimus: „kiek toli esate pasiryžęs eiti dėl savo sekėjų?“ arba „ar galėtumėte skambučiais įkyrėti savivaldybės darbuotojams dėl paprasto suoliuko?“. Absurdiški, juokingi ir kartais šokiruojantys filmai atskleis, kas vyksta uždaruose reklamos agentūros susitikimuose, ką slidinėjimo kurortuose užfiksavo orų kameros ir kas slapta sugalvojo apie moters gyvenimą kurti animacinius video.

Ką mes atsimename ir ką pamirštame? Ar tai kaip nors nusako dalykų svarbą? Kartais vaizdas, garsas ar susitikimas gali iššaukti prisiminimų laviną ir dažnai jie nuo mūsų nė nepriklauso. Programoje Primink man atminties tema skleisis iš labai skirtingų perspektyvų ir žiūrovus pakvies pasinerti tiek į individualios, tiek į kolektyvinės atminties paieškas.

Šeštojoje tarptautinėje konkursinėje programoje Rūgšti branda, kaip išduoda programos pavadinimas, dominuoja jaunų žmonių istorijos. Jie visi savaip išgyvena asmeninius tektoninius gyvenimo lūžius. O po jų dažniausiai įvyksta esminiai pokyčiai. Visi filmai skirtingi, kiekviena istorija marga ir unikali. Rūgštumas – tinkamas žodis, apibūdinti programos filmus ir jų sukeliamas mišrias emocijas.

Šiemet filmus festivalio konkursinėms programoms atrinko kino kuratorė ir kinotyrininkė Mantė Valiūnaitė, režisierius, scenaristas ir edukatorius Andrius Blaževičius bei kino kritikė, žurnalistė Ieva Šukytė. Konkursinių programų atrankos asistentai – režisierė ir scenaristė Benita Paplauskaitė, scenaristas Rokas Jonas, kino ir muzikinių klipų režisierė Indrė Juškutė, režisierius, scenaristas Lukas Kacinauskas ir režisierius Arnas Balčiūnas.

Žiuri komisijoje – kino industrijos ekspertai iš Kroatijos, Italijos bei Lietuvos

Kaip ir kasmet, festivalio metu tarptautinė žiuri vertins konkursines programas ir paskelbs, kas tapo laureatais – bus renkami geriausi tarptautinės ir nacionalinės konkursinių programų filmai bei vienas filmas pelnys pagrindinį prizą – festivalio Grand Prix.

Šiemet žiuri sudaro prodiuserė ir festivalių programų kuratorė Inja Korać iš Kroatijos, Italijos festivalio „Lago Film Fest“ meno vadovas ir kino prodiuseris Alessandro Del Re. Taip pat festivalio filmus vertins ir Lietuvos kino mylėtojams puikiai pažįstamas režisierius bei operatorius Laurynas Bareiša, kurio debiutinio ilgametražio filmo „Piligrimai“ pasaulinė premjera įvyko 78-ame Venecijos kino festivalyje, kur filmas pelnė geriausio „Orizzonti“ programos filmo apdovanojimą, o Lietuvoje – net keletą „Sidarbinės gervės“ apdovanojimų.

Tarptautinių konkursinių programų filmai:

 1. 2720 / 2720, rež. Basil da Cunha, Portugalija, Šveicarija
 2. Kaip čia nuostabu / Paradise Europe, rež. Paulo Menezes, Leandro Goddinho, Vokietija, Brazilija
 3. Iš šitų – niekas / None of These, rež. Patricio Martínez, Francisco Cantón, Argentina, Ispanija
 4. Aušra / Crack of Dawn, rež. Anna Llargués, Ispanija
 5. Kepsninė / Grill, rež. Jade Hærem Aksnes, Norvegija
 6. Jill, Uncredited / Jill, Uncredited, rež. Anthony Ing, Didžioji Britanija, Kanada
 7. Etiudas apie empatiją / A Study of Empathy, rež. Hilke Rönnfeldt, Danija, Vokietija
 8. Mes mylime gyvenimą / We love Life, rež. Hana Vojáčková, Didžioji Britanija
 9. Žmogiškieji ištekliai / Human Resources, rež. Titouan Tillier, Isaac Wenzek, Trinidad Plass Caussade, Prancūzija
 10. Šlykštus / Hideous, rež. Yann Gonzalez, Didžioji Britanija
 11. O buvo taip / As It Was, rež. Anastasiia Solonevych, Damian Kocur, Lenkija, Ukraina
 12. Ir kokie nelaimingi blogio namai / And How Miserable is the Home of Evil, rež. Saleh Kashefi, Šveicarija, Iranas
 13. Margarėtė 89 / Margarethe 89, rež. Lucas Malbrun, Prancūzija
 14. Atgal / Back, rež. Yazan Rabee, Nyderlandų karalystė
 15. Incidentas / Incident, rež. Bill Morrison, JAV
 16. Buvau kartą pasiklydęs / I Was Once Lost, rež. Emma Limon, Prancūzija
 17. Miestas po skraiste / The Veiled City, rež. Natalie Cubides-Brady, Didžioji Britanija
 18. Ką mena žemė / What the Soil Remembers, rež. José Cardoso, Pietų Afrika, Ekvadoras
 19. Paukštis vardu Atmintis / A Bird Called Memory, rež. Leonardo Martinelli, Brazilija, Didžioji Britanija
 20. Tobulos dienos prisiminimai / Memories of a Perfect Day, rež. Davina Maria, Belgija, Portugalija, Libanas, Vengrija
 21. Savotiškas testamentas / A Kind of Testament, rež. Stephen Vuillemin, Prancūzija
 22. Vabalai / Bugs, rež. Gwai Lou, Malaizija
 23. Oflainu / Offline, rež. Mauritz Brekke Solberg, Daniel Fure Schwarz, Norvegija
 24. Oro kameros įrašai / Recordings of a Weather Camera, rež. Bernhard Wenger, Austrija, Vokietija
 25. Bangos / The Waves, rež. Yumi Joung, Pietų Korėja
 26. Municipalinis atsipalaidavimo modulis / Municipal Relaxation Module, rež. Matthew Rankin, Kanada
 27. Citrinmedis / Lemon Tree, rež. Rachel Walden, JAV
 28. Ebounda / Ebounda, rež. Perrin Sombo, Centrinė Afrikos Respublika, Prancūzija
 29. 27-eri / 27, rež. Flora Anna Buda, Prancūzija, Vengrija
 30. nubusti tyloje / Waking up in Silence, rež. Mila Zhluktenko, Daniel Asadi Faezi, Ukraina, Vokietija
 31. Pirtis / Oyu, rež. Atsushi Hirai, Prancūzija, Japonija

Visi 17–ojo Vilniaus trumpųjų filmų festivalio filmai bus rodomi sausio 17-23 d. kino teatruose Vilniuje, Klaipėdoje, Kaune ir Šiauliuose bei namų kino platformoje „ŽMONĖS Cinema“. Festivalį organizuoja lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“.

Daugiau informacijos ir nuolat pildoma programa: www.filmshorts.lt

Festivalį iš dalies finansuoja: Lietuvos kino centras, ES programa „Kūrybiška Europa MEDIA“, Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA. Instituciniai partneriai: Vilniaus miesto savivaldybė, Šiaulių miesto savivaldybė, ES programos „Kūrybiška Europa MEDIA“ biuras Lietuvoje, asociacija LATGA. Pagrindinis informacinis partneris – LRT Epika.