Vilniaus trumpųjų filmų festivalis pakviestas į dviejų Europos kino festivalių tinklų gretas

Naujiena 2023-05-18

Svarbiausias trumpametražių filmų festivalis Lietuvoje – Vilniaus trumpųjų filmų festivalis – šį pavasarį tapo oficialiu dviejų Europos kino festivalių tinklų nariu. Festivalis prisijungė į Europos kino diskurso tinklą „European Network for Film Discourse (The END)” ir į jauną auditoriją orientuotą Europos kino festivalių tinklą „Young4Film”. Du ateinančius metus Vilniaus trumpųjų filmų festivalis kartu su solidžiu užsienio partnerių būriu įgyvendins bendras kino rodymo ir edukacijos veiklas, į kurias pakvies tiek filmų kūrėjus, tiek ir Lietuvos kino žiūrovus.

Pasak organizatorių, tai, kad Vilniaus trumpųjų filmų festivalis buvo pakviestas net į du Europos kino festivalių tinklus, rodo jo augantį žinomumą ir svarbą ne tik Lietuvos ir Baltijos šalių regiono, bet visos Europos lygmeniu. Ypač džiugu, kad minėtiems festivalių tinklams metų pradžioje buvo skirtas ES programos „Kūrybiška Europa MEDIA“ finansavimas. Projektai, pelnę šios programos ekspertų dėmesį ir įvertinimą, pasižymi aukšta veiklų turinio kokybe bei tvariu bendradarbiavimu tarp Europos audiovizualinės industrijos organizacijų.

Europos kino diskurso tinklas – tai naujai suburtas šešių festivalių aljansas, skatinatis profesionalią kino kritiką ir žiūrovų dalyvavimą festivaliuose. Europos kino diskurso tinklas apima plačią geografiją, apjungdamas tokius tarptautinius trumpametražio kino festivalius kaip „Filmfest Dresden“ (Vokietija), „Vienna Shorts“ (Austrija), „Lago Film Fest“ (Italija), „Kortfilmfestival Leuven“ (Belgija), FeKK Liublianos trumpųjų filmų festivalį (Slovėnija) ir Vilniaus trumpųjų filmų festivalį.

Pagrindinis Europos kino diskurso tinklo tikslas – skatinti jaunosios kartos kritinį kino diskursą ir supažindinti naujas auditorijas su Europos trumpametražio kino tendencijomis ne tik pristatant naujausių trumpųjų filmų programas, bet ir rengiant specialias kino kritikos edukacines veiklas (kūrybines dirbtuves, seminarus, mentorystės programas ir pan.). Ateinančius metus tinklo nariai surengs seminarų ir kūrybinių dirbtuvių ciklą, skirtą būsimiems kino kritikams. Vadovaujant žinomiems kino žurnalistams, kritikams, komunikacijos ekspertams, atrinkti dalyviai mokysis kino kritikos pagrindų ir, žiūrėdami trumpametražių filmų programas, praktiškai juos pritaikys. Vienas iš seminarų ciklų vyks Vilniaus tarptautiniame trumpųjų filmų festivalyje 2024 m. sausį.

Antrasis kino festivalių aljansas – į jaunąją auditoriją orientuotas tinklas „Young4Film” – subūrė penkis ilgamečius Europos kino festivalius: tarptautinį kino festivalį „Kino Otok – Isola Cinema” (Slovėnija), tarptautinį dokumentinių filmų festivalį „Beldocs” (Serbija), tarptautinį kino festivalį „Piccolo Grande Cinema” (Italija), Motovuno tarptautinį filmų festivalį (Kroatija) ir Vilniaus tarptautinį trumpųjų filmų festivalį. Šio tinklo veiklose partnerio teisėmis taip pat dalyvauja ir kita lietuvių organizacija – tai medijų edukacijos ir tyrimų centras „Meno avilys“.

Bendras tinklo „Young4Film“ narių tikslas – filmų peržiūrų, edukacijų ir parengtų metodologijų pagalba supažindinti vaikus ir jaunimą su europietišku kinu, pakviečiant juos tapti festivalių jaunaisiais programų sudarytojais (angl. „young programmers“). Kiekvienas tinkle dalyvaujantis festivalis, įskaitant ir Vilniaus trumpųjų filmų festivalį, įgyvendins sąrašą veiklų, skirtų nekomerciniu kinu besidomintiems mažiesiesiems ir jauniesiems kino žiūrovams. 2023-2024 m. laikotarpiu Lietuvoje bus pristatytos net kelios filmų programos vaikams ir jaunimui, kurias lydės įvairios edukacinės veiklos, diskusijos, susitikimai su kūrėjais ir žiūrovais.

Vilniaus trumpųjų filmų festivalį organizuoja lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“. 17-asis Vilniaus trumpųjų filmų festivalis vyks 2024 m. sausio 17-23 d.